05.10.16

Школа - не формат!


Вища Народна школа знову розпочала навчальний процес

Ми звикли читати в засобах масової інформації про успіхи в навчанні  звичайних учнів та студентів навчальних закладів міста та незвичайно почути про студентів старшого покоління. Так, це і є слухачі Вищої Народної школи, яких дійсно можна вважати нетиповими, несхожими на абсолютну більшість студентів, котрі вирішили різносторонньо поповнити свої  знання. Більшість, вважає їх дійсно героями, адже мають велике бажання довести суспільству, що пенсійний вік – не завада навчанню, і це їм з успіхом вдається.
На сьогодні,  серед загальнодоступних просвітницьких установ, що сприяють підвищенню загальної та професійної культури населення незалежно від освіти та віку, особливе місце займають народні школи і університети. Перше з таких установ, що отримало назву «Вища народна школа» («Folke hoj skolen»), було засновано в Данії громадським діячем і педагогом Н. Грунтвігом (1844).
 Ідеї про створення подібних установ були викладені ним в книзі «Школа для життя» (Skolen for Livet og Akademiet I Soro, 1838) і мали на увазі головним чином сприяння навчанню людей старше 17 років, які не отримали обов'язкової освіти.
Освітні установи під назвою «Народні селянські вищі школи» виникли в Норвегії (1864), Швеції »(1868) і Фінляндії (1889). Навчання здійснювалося з урахуванням популярних  лекцій за загальноосвітніми програмами в поєднанні з практичними заняттями з агрономії, ветеринарії,  кулінарії і т. д.
Як форма навчання дорослих народні школи збереглися в Європі і  досі. У Данії існують 107 вищих народних шкіл, які являють собою курси тривалістю від 4 до 9 місяців, а також короткі літні курси, що включають програми з філософії, історії ідей, музики, драми, в'язання. Дані установи є приватною власністю.
У Фінляндії існує 91 народна школа. Більшість з них, або приватні, або належать асоціаціям, політичним партіям, профспілкам та іншим рухам. Навчання в школах найчастіше соціокультурної спрямованості, іноді професійної. Курси тривають 1 - 3 роки. Держава в ряді випадку  покриває до 55% витрат, студенти платять 20%, інші витрати беруть на себе школи.
У Швеції є 186 народних шкіл, в Норвегії - 82.
Можливо, вам цікаво дізнатись, як же виникла ідея створення Вищих народних шкіл?
У 1867 році  викладачем Кембріджського університету Д. Стюартом було розроблено Положення про University Extension (в перекладі - розширення університету), в якому пропонувалися курси популярних лекції по одному з предметів, що включали дискусійно-теоретичний та практичний матеріал за темами лекцій. У 1870 році  університетські курси були перетворені за типом «відкритого університету» і їх могли відвідувати усі  бажаючі слухачі.
За таким же принципом була організована робота народних шкіл та  університетів в Німеччині, Бельгії, Франції та інших європейських країнах, у кожній з яких навчання дорослих відрізнялося змістовною та організаційною специфікою. Наприприклад  заняття  у Французькому Universite Populaire мали характер дискусійного клубу.
Пізніше, в 1890 році, ідея поширення університетської освіти досягла Америки. З ініціативи Американського товариства подібні університети для народу відкрилися в Чикаго Балтіморі і деяких інших містах.
Хочемо нагади, як зазначалося раніше в засобах масової інформації,  на території України  перша Вища народна школа була відкрита в 1959 році у Севастополі педагогом Н.І. Пироговим і була інноваційним проектом.
А на Кіровоградщині такі школи розпочали свою діяльність в 2012 році.
В  м. Олександрія було  відкрито Вищу Народну школу на базі бібліотеки-філії №8 для юнацтва Міської централізованої бібліотечної системи. На сьогодні заняття проходять у п’ятьох базових бібліотеках. І вже чотири роки поспіль Вища народна школа м. Олександрії відкриває двері для своїх слухачів.   116  учнів-слухачів приступили до занять 2016-2017 навчального року.


Протягом даного навчального періоду для слухачів буде проведено немало занять з різних навчальних напрямків:«Основи комп’ютерної грамотності»;
«Основи пенсійного забезпечення»;
«Лікувальна фізкультура»;
«Туристичне краєзнавство»;
«Декоративно-прикладне мистецтво»;
«Поезія рідної землі»;
«Розмовний клуб англійської мови».

Всі, вище перераховані напрямки важливі, по своєму цікаві та  креативні.
Так, наприклад, «Основи комп’ютерної грамотності», на сьогодні досить важливий напрямок, а знання з комп’ютерних технологій досить необхідні  для  людей старшого покоління, оскільки більшість,  не тільки не володіють ними, але й мають панічний страх перед чимось не досягнутим.  Та наші викладачі з великим задоволенням допомагають боязливим слухачам не тільки опанувати матеріал, але й проявити ініціативність та творчість у виконанні деяких завдань.

                            А, співпрацюючи з Управлінням Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі, наші слухачі на заняттях з «Основ пенсійного забезпечення» мають можливість не тільки отримати теоретичні знання з пенсійного забезпечення, але й особисту консультацію з хвилюючого питання.

Що ж стосовно іноземної мови, то на сьогодні її вивчення — не тільки модне віяння, а й життєва необхідність, як для молоді так і для дорослого населення. Прожити без знання іноземних мов можна, але стати всебічно розвиненим— навряд чи. І, оскільки, сьогодні,  швидкий розвиток суспільства ставить перед сучасною людиною все більше вимог, однією з яких є володіння англійською мовою ми надали нашим слухачам таку можливість в опануванні мовних знань, навчаючись при Вищій народній школі.

Побудований в Народній школі навчально-освітній процес допомагає нашим слухачам орієнтуватися в сучасному житті та адекватно реагувати на життєві зміни (як в близькому оточенні, так і в світі в цілому); оцінити свої можливості;  сприяти різносторонньому розвитку своєї особистості. А програма Вищої Народної школи розрахована не тільки на навчання слухачів, але й на культурний відпочинок. Тож, протягом всього навчального періоду  слухачі будуть зустрічатись не тільки під час занять, але й на святах, вечорах, зустрічах, під час концертно-розважальних програм, які для них організовують працівники  Централізованої бібліотечної системи міста Олександрії.
Ну і, звичайно, щоб гарно проходив навчальний процес, необхідно вміти відпочивати, саме тому, хороший відпочинок  для слухачів  реалізовуватиметься за допомогою виїзних екскурсій до різних і мальовничих місць Кіровоградської та інших сусідніх областей, які передбачені за програмою напрямку «Туристичне краєзнавство».


Сьогодні Вища Народна школа м. Олександрії - це центр вільних дискусій і дебатів про найважливіші фактори розвитку суспільства, де навчання засноване на вільному діалозі між слухачами та  особистій  мотивації; це  центр соціалізації та реабілітації дорослих у демократичному суспільстві. Головною особливістю є те, що наша  школа має свій власний стиль життя, де  молоді викладачі, керівники напрямків та слухачі намагаються вирішити життєві проблеми разом, де кожен сприймається як унікальна індивідуальність зі своїм особистим досвідом.

Тож, бажаємо нашим слухачам успішного навчання!

Немає коментарів:

Дописати коментар